Логотип, повернутися до дому.Народна Академічна Хорова Капела

Народна академічна хорова капела Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" - один з найстаріших студентських хорових колективів України - була заснована в 1947 році. Протягом всього свого творчого шляху цей університетський хор займає лідируючі позиції у хоровому русі України, а також є одним з найтитулованіших хорових колективів України. Беручи участь у найрізноманітніших конкурсах та фестивалях в Україні та далеко за її межами Народна академічна капела скрізь підтверджує високу культуру традицій хорового співу в нашій країні та високий престиж університету КПІ в світі.

З перших днів свого існування хор КПІ визначив основним напрямом своєї роботи найвищу форму хорового співу - a capella.

Концертні програми, зокрема з нагоди ювілеїв капели, конкурси, фестивалі, і нарешті, запис першого компакт- диску – це віхи на славному шляху колективу, а між ними – велика праця, творчий пошук, подолання труднощів і перешкод, і все це завдяки музичній обдарованості, молодій енергії, ентузіазму, любові до мистецтва учасників капели, талановитому керівництву непересічних особистостей, її художніх керівників, і в першу чергу, її засновника Лідії Падалко.

На той час студентка київської консерваторії, Лідія Падалко згодом стала відомим українським диригентом-хормейстером. Почавши з невеличкої групи в 20 співаків, вона створила великий хоровий колектив та зробила його одним з провідних в України та СРСР.

Вікопомними сторінками у біографії колективу стали найпрестижніші всесоюзні і міжнародні хорові конкурси та фестивалі, що відбувалися як в Україні,так і за її межами, і у яких капела неодноразово здобувала звання Лауреата. В 1948 році капела КПІ посіла ІІ-ге місце на міському огляді, в 1949 - ІІ-ге місце на Республіканському огляді.

В 1954 році на Республіканському огляді, присвяченому 300-річчю возз'єднання України з Росією капела посідає І місце в республіці. В цьому ж році капела нагороджується "Почесною грамотою президіуму Верховної Ради УРСР", а її керівникові Л.О.Падалко присвоєно почесне звання заслуженої артистки УРСР. І студентське свято пісні в м. Тарту (Естонія) у 1956 році. З того часу капела незмінно бере участь у святах пісні "Гаудеамус", а також у хорових конкурсах "Ювентус", що проводяться у Прибалтиці.

1960 рік. Капела - лауреат Всесоюзного конкурсу, проведеного у рамках Декади України в Москві. За великий внесок у розвиток хорового виконавства капелі було присвоєно звання Народної, а її керівник Л. О. Падалко була нагороджена орденом "Знак пошани".

З 1966 по 1968 рік капелою керував видатний діяч хорового мистецтва України Віктор Михайлович Іконник. Протягом цих років колектив вдосконалив свою виконавську техніку, досяг нових висот у звучанні a capella.

У 1968-1970 роках художнім керівником капели був В.Р.Лисенко.

В 1970 році колектив знов очолила її засновник Л.О.Падалко, а згодом, в 1974 році вона, остаточно присвятивши себе педагогічній діяльності, урочисто передала капелу своєму помічникові і хормейстерові Галині Горбатенко. За часів керування Г.Горбатенко Народна академічна хорова Капела КПІ досягла нових вершин в майстерності хорового виконавства.

З Галиною Горбатенко капела увійшла в хорову еліту СРСР.

Серед численних перемог, нагород і відзнак НАХК КПІ:
Почесна грамота Президії Верховної Ради УРСР (1954 р.), (тоді ж її керівникові Л.О.Падалко присвоєно почесне звання заслуженої артистки УРСР); Золота медаль лауреата І Всесоюзного фестивалю народної творчості (1977 рік); грамота ЦК ЛКСМу за активну роботу у естетичному вихованні молоді, пропаганду народного мистецтва (1982 р); І місце на огляді, присвяченому 70-річчю Жовтня (1987 р);
дипломи І ступеню республіканських конкурсів, присвячених 1500-річчю м. Києва, ХХVІІ з'їзду КПРС; звання кращого молодіжного колективу на Фестивалі хорового мистецтва в м. Саратові (1990 рік) та інші.
Капела є переможцем телетурніру "Сонячні кларнети", брала участь у відкритті хорової філармонії.

1989 рік. На першому Всеукраїнському конкурсі хорового мистецтва ім. М.Д. Леонтовича, де зібрались кращі хори України, Народна академічна хорова капела КПІ виборола ГРАН-ПРІ – найвищу нагороду.

Ті часи відзначалися піднесенням національної самосвідомості українського народу, переоцінкою національних культурних цінностей та рухом до державної незалежності України. Поверталася із забуття безцінна хорова спадщина, відроджувалась духовна музика, знову зазвучали у концертних залах твори геніальних композиторів-класиків Бортнянського, Березовського, Веделя, Леонтовича, Лисенка, Стеценка, Кошиця.

Однією з найяскравіших культурних подій України тоді був конкурс ім. М.Д.Леонтовича. Саме тому 1989 рік вважається золотою сторінкою в історії Народної академічної хорової капели КПІ.

Восени 1992 року капела здійснила гастрольну поїздку до Іспанії, де продемострувала високу виконавську майстерність.

З 1992 до 1997 рр. капелою КПІ керували багато хормейстерів серед яких: Олена Сєдих, В'ячеслав Рубель, Тетяна Луценко та ін.

Період 1997-99 рр. - один з найсумніших в історії НАХК. Старі, досвідчені співаки пішли з хору, а молодих приходило все менше. Репетиції налічували спочатку 10-15, а згодом і 4-5 співаків. Забувалися старі традиції капели. Ніяк не вдавалося сформувати новий склад.

Новий, сучасний етап розвитку капели почався у 1999 році, після кризового періоду кінця 90-х років. Під керівництвом Віктора Рудя, Руслана Бондаря, а згодом хормейстерів Олени Пономаренко та Юлії Аксент. За рекордно короткий термін створено фактично новий колектив. Відновлено регулярність репетицій. Нове покоління капелян із завзяттям стало відроджувати славні традиції хору КПІ, відновлювати і розширювати репертуар, давати концерти. Одним словом Народна академічна хорова капела НТУУ "КПІ" відродилася!

Через два місяці наполегливої, важкої праці - перший концерт, який пройшов у День студентства в рідних стінах - ПК "КПІ". Одним з творів, що виконувалися був, звичайно, гімн студентів "Гаудеамус". Виступ капели став великою подією у житті університету. Про відродження капели заговорила громадськість, почали писати в пресі.

Взимку - творчі збори в Яремчі. Навесні - нова серія концертів. Репертуар швидко розширюється, ряди співаків поповнюються. І цьому не заважають канікули, або сесія. Артисти хору в захопленні від творчої роботи, намагаються не пропускати жодної репетиції.

Нові керівники одразу поставили роботу цього студентського хору на професійний грунт. Ведуться заняття з елементарної теорії музики, сольфеджіо, основ гармонії. Багато праці було вкладено в перший чистий аккорд, першу вибудовану музичну фразу. Капела виступала у багатьох концертних залах Києва, вона – постійний учасник Різдвяних концертів у Національному театрі опери та балету, численних культурних заходів міста; брала участь у програмах на радіо та телебаченні.

У травні 2003 року група хористів капели репрезентувала своє мистецтво на фестивалі в Анкарі, Туреччина.

А у вересні 2003 року капела КПІ стала лауреатом другої премії на міжнародному хоровому конкурсі “Южная Пальмира” у місті Одеса.

Грудень 2004 року. Капела захистила почесне звання Народної хорової капели, звання, яке вона здобула ще в далекому 1960 році.

У 2005 році капела записала свій перший компакт-диск, а 2006 року став дипломантом на ІV Всеукраїнському конкурсі хорового мистецтва ім. Лесі Українки в Луцьку.

Ювілейного 2007-го хористи стали дипломантами на І міському фестивалі хорового мистецтва “Пісня над Дніпром”, на ХVI Всеукраїнському православному фестивалі духовних піснеспівів “Від Різдва до Різдва” у Дніпропетровську, на VІ Міжнародному конкурсі-фестивалі камерних хорових колективів “Ялта Виктория-2007”, а також лауреатами першої премії на ХХVI Міжнародному хоровому конкурсі духовної музики “Хайнувка-2007” у Білостоку (Польща). Восени відбувся урочистий концерт до 60-ти річчя капели за участю студентського складу та хору ветеранів під керівництвом Олександра Жигуна. В один вечір три різні покоління капелістів зібрались під одним дахом.

У 2008 та 2009 роках капелла продовжила гастролювати (міжнародний молодіжний хоровий фестиваль у Неерпельті (Бельгія) та II місце в своїй групі, концерт у Дрездені, пісенний фестиваль в Дніпропетровську, конкурс у Наместово (Словаччина) і перше місце) та побувала в гостях чудового співочого колективу хору Нацiонального технiчного унiверситету «Харкiвський полiтехнiчний iнститут», який завітав до КПІ в жовтні 2009 року.

З рядів капели КПІ вийшло чимало висококультурних фахівців, немало з них пов’язало свою долю з мистецтвом. Насамперед, це народні артисти України Анатолій Мокренко і Володимир Дубок. Хористи минулих років співають у хорі ветеранів та гурті “Чумаки”, якими керують відповідно випускники КПІ капелісти Олександр Жигун і Василь Триліс.

Нинішній склад капели – це молодь, що опановує інженерні спеціальності й чия майбутня професійна діяльність пов’язана з наукою і технікою. Вони закохані в музику, розмовляють її мовою зі слухачами, і їхнє мистецтво нікого не залишає байдужим.

В репертуарі – класична, духовна, народна, сучасна популярна музика, джаз.

Центр культури та мистецтв, профком та ректорат НТУУ "КПІ" не стоїть осторонь проблем хору. Для студентів - учасників капели передбачені путівки, грошові премії та інші матеріальні пільги.

 


Про капелу / Історія / Керівники / Склад хору / Гастролі / Репертуар / Спонсори / Вітальня